Apptakı Dünya’ya Açılıyor

Apptakı Tasarım Atölyesi Büyüyor!

Emre Demirel evde hobi amaçlı başladığı takı macerasına bir süre sonra ticari gözle bakmaya başladı. Türkiye de takı sektöründe markalaşmak adına 2017 yılında resmi olarak Apptakı firmasını kurdu. Özgün tasarımlar ve günümüz son tüketici istekleri ile şekillenen tasarımlar aldı başını yürüdü.

“Bu işe başlamadan  önce  internet  alışverişlerinde  çok tedirginlik yaşardım.  Şimdi  ise   Dünya’nın bir çok  ülkesine  ürün  satar  oldum.” Emre  Demirel  çıktığı  bu  yolda  muhasebe  kariyerini  bir  kenara  bırakarak  eşinin de  desteği  ile  yeni  bir  iş  kariyerine  adım  attı. Daha  düne  kadar  hobi  amacı  ile  yaptığı  bileklikleri  şimdileri  ticaret  amacı  ile  satmanın  gururunu  yaşıyor.

Ben internetten alışveriş yapmaktansa görerek almayı tercih eden biriydim, kredi kartımın kopyalanmasından korkarak bilgilerimi paylaşmaktan çekinirdim. Firmayı kurduktan sonra bir web sağlayıcı ile anlaştık ve site kurulumumuzu güvenli bir şekilde

tamamladık. Bu süreçte web sitelerinde önemli olan ve güvenliği sağlayan SSL güvenlik sistemini tanıdım. Ardından Kredi Kartının kopyalanmasını engelleyen ve kendi içinde algoritmalar ile çalışan İyzico Payment sistemini tanıdım. Bu süreçlerden sonra internetten alışverişin aslında çokta fazla riskli olmadığını anladım. Aslında burada önemli olan alışveriş yaptığınız markanın tescilli olup olmadığıydı. Türk Patent Enstitüsü kayıtlı olan bir marka her zaman adını korur ve satışına dikkat eder. Bir süre sonra Türkçü ürünlere merak sararak bu alanda ürünler üretmeye başladım. Sadece bileklik ile yetinmeyip bir çok ürün dalın da üretime geçtim. Bu sayede hem perakende hem de toptan satış maceramız başlamış oldu.”

Ürünleri üretiyor, yolluyor ve fotoğrafları kendi çekiyor

Emre Demirel  ürünlerini kendi  tasarlıyor, PTT’ye gidip kendi yolluyor, ürünlerin fotoğraflarını kurduğu profesyonel stüdyo da kendi çekiyor. Ancak artık işleri tek başına devam ettirmesi zor olduğundan işyerini büyütüyor. Daha çok iş gücü daha çok ticaret:

“Biz doğru ürünleri tasarladık. Doğru bir şekilde resimlerini çektik ve müşterilere sorunsuz bir şekilde teslim ettik. Sonra iş yavaş yavaş büyüdü. Gümüş takı satmaktansa bijuteri satmak daha mantıklı geliyor ama bu gümüş sektörüne adım atmayacağımız anlamına gelmiyor. Her zaman diyorum nereden nereye, su akar yolunu bulur. Bu işlerle hiç alakam yoktu ama insan zaman denilen kavram sayesinde öğreniyor.”

Neler üretiyor, üretimde neler kullanıyor

“Aslında bir bileklik hobisi ile başlayan maceramız bir müddet bileklik ile devam etti. Günümüz Türkiye koşullarında neler gider derken bir anda kendimi tespih üretirken buldum. Farklı tasarımlar üretmeye başladım, sonra türkçü ürünler dikkatimi çekerek türkçü ürünlere yöneldim. Bir müddet sonra yüzük üretimi, anahtarlık üretimi, kolye üretimi ve çakmak üretimi derken kendimi koca bir havuzun içinde buldum. Her gün büyüyen ve gelişen bir firma olarak insanların isteklerini karşılamak beni mutlu ediyordu. Şuan 1000 in üzerinde modele sahibiz ve her gün daha da çoğalıyor. Üretim de genellikle Doğal Taşlar kullanmaktayız bu sayede insanlara şık bir görünüm katarken bir yandan da sağlık sorunlarını çözme yönünde katkıda bulunuyoruz. Metal olarak genellikle işlenmiş metal tercih etmekteyiz. Prinç metal üzerine koruyucu kaplama en çok tercih ettiğimiz hem daha sağlıklı hem de uzun ömürlü.”

Girişimciler kesinlikle cesaretli olsun

Emre Demirel kendi hikayesinden ilham alarak çevresindeki bazı arkadaşının da internetten satışa başladığını anlatıyor. Kendi hikayesinin yeni girişimcilere  örnek  olabileceğini düşünüyor. Doğru, internette  satış  yapmak  da  bir yetenek işidir  ama  her şey den  önce cesaret gerekir:

“Kesinlikle cesaretli olmak gerekiyor. Biraz araştırıp içine sineni bulmak gerekiyor, sonrası  çok kolay, çorap söküğü gibi  gerisi geliyor. Ben hayatımda PTT’ye uğramazdım ihtiyacım olmazdı ama  şimdi ne gerekliyse öğrendim. Her şeyin başı cesaret. Kendi yaptıkları oyuncak bebekleri, örgüleri satmak isteyen ama cesaret edemeyen çok fazla insan var. Türkiye’de çok akıllı girişimciler var, kendisi yapmasa bile ev hanımlarına destek olarak onların  internetten satış yapmasını sağlayan sistemler geliştiriyorlar.”

Satış yapmak isteyenlere öneriler

Emre Demirel’in satış yapmak isteyenlere önerileri şöyle:

“İlk etapta bir websitesi kurmak anlamlı olmayabilir. N11, Hepsiburada  gibi e –pazarlarda satış yaparak markanızı tanıtabilir ve onun sonrasında da büyüyebilirsiniz. Ben insanlara bu aşamalarda ne yapmalılar onları anlatmaya çalışıyorum. Mesela kampanyalar yapın, günlük fırsatlar yapın, dikkatleri üzerinize çekin ve insanların güvenini kazanın. Her zaman ilk kuralınız müşteri memnuniyeti olsun. Hiçbir zaman müşterinin aldığı ürün dışında bir şey göndermeyin ve faturanızı kesmeyi ihmal etmeyin.

Aldığı her hangi bir teşvik var mı?

“Aslında teşvik almayı çok istedim KOSGEB gibi yerlere başvurdum, fakat her defasında elim boş döndüm. Türki de şuan için web sitelerini yada e-ticaret yapanları destekleyecek bir teşvik yok. İnsanlar ticarete atılmadan önce bu gibi durumlarda ellerinin boş döneceğini unutmaması gerekir. KOSGEB bir çok alanda destekler vermekte ama internet pazarına bu konuda hiçbir destek vermemektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir