Kuvars Taşı Faydaları

Kuvars Taşı (Kristal Kuvars)

Gerçek adı Kuvars Kristali olan Kuvars taşı, Dünya üzerinde bir çok ülkede bulunmaktadır. Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Genellikle altıgen prizma şeklinde bulunan ve görsel açıdan çok hoş duran kristallerdir. Aslında içinde donmuş bir su damlası mevcuttur ve kırıldığında tekrar suya dönüşür.

İlk çağlardan günümüze sihir ve tedavi alanlarında kullanılan kuvars taşı oksijen ve silikonun bileşenlerinden oluşmaktadır. Eski çağlarda mistik güçlerin kazanıldığı ve ruhani varlıklar ile irtibat kurmak amacıyla kullanıldığı söylenmektedir. Yapısal olarak şeffaf görünümü sayesinde bir küre olarak da kullanılabilir. Günümüzde de tedavi amaçlı kullanılan taşların başında gelmektedir. Aslında kristal kuvars terimi, tek bir çeşit taşı değil birden çok taşın, geniş bir taş ailesini tanımlar. Bu ailenin üyelerinin bir kısmı kendi bağımsızlıklarını ilan ederek, kendi isimleriyle de anılır hale gelmiştir. Örneğin; AmetistSitrin, Kan TaşıKrizopraz gibi taşlarda bu ailenin üyelerinden biridir.

Endüstriyel alanda, elektronik iletici ve ayrıştırıcı olarak kullanılmakta aynı zamanda saatlerde, deterjanlarda, diş
macunlarında, cam ve elektrik ışıklandırmalarında kullanılmaktadır. Bunun dışında takı sektöründe büyük bir yeri olan kuvars taşı yapısı itibariyle bileklik ve kolye olarak kullanılmaktadır. Metafiziksel anlamda kuvvetin ve gizli gücün sembolüdür. Doğanın enerjisini içinden geçirip iletir. Kainatın sonsuz gücünü temsil ettiğine ve taşıyanın bu gücü kavrayabileceğine inanılmıştır. Eski çağlarda yağmur yağması için edilen dualarla birlikte kuvars kristalleri kullanılmıştır.

Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar, aktive eder aynı zamanda  biriktirir. Düşünce formlarını aktive eden bir özelliği de vardır. Kuvars taşı fiyatı, taşın  kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple farklı ama görünüşleri birebir aynı gibi görünse de farklı fiyat etiketlerine sahip olabilirler.

Kristal Kuvars Faydaları

  • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
  • Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
  • Özellikle Cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
  • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
  • Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığı taktirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjisinden korur. Pozitif insanlar içindeyseniz taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
  • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
  • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar, hastalanırsa iyileştirir.
  • Göz için sağlıklıdır..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristal kuvars uzun kullanımlarda topladığı negatif enerjiyi size geri iletmemesi için, ayda en az 1 defa temizlenmesi gerekmektedir. Bunu baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde hissedersiniz. Bu durumda doğal taşınızı tekrar kullanmadan önce bir gece toprağa gömerek yada 5 dakika boyunca akan bir suyun altında tutabilirsiniz. Ama şunu unutmamak gerekir toprak her zaman en iyi temizleme yöntemidir.

Pembe kuvars gibi doğal taşınızı da bir ametistin yanında bırakarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için iki kristal alıp, birini temizlerken diğerini kullanmanız faydanıza olacaktır. Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmasına izin vermeyiniz.

Sertlik Derecesi : 7

Çıkarıldığı Ülkeler: Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Yaygın olarak bulunur.

Temizleme : Toprak / Tuzlu su / Akan su

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir