Çiftlik Bank Tosun Firarda

Ülkemiz de dolandırıcılığın artık daha kolay olduğu şu zamanlarda bu kadar garip bir haberi sizlerle paylaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Her geçen gün artan dolandırıcılık haberlerinden artık sıkıldık ve yorulduk. Çiftlik Bank üzerine planlanan 2 ayrı film geleceği sosyal medyada her geçen gün yayılıyor.

 

Bunlardan ilki Gani Müjde tarafından ele alınıyor. Film hakkında her hangi bir bilgiye sahip olmasak da, çok iç açıcı olacağını düşünmüyoruz. Gani Müjde daha önce Kahpe Bizans, Osmanlı Cumhuriyeti ve Bizans Oyunları gibi filmleri yönetmişti. Açıkçası bu filmlere bakarak bu projenin hayli bir uzak olduğunu düşünmeden de edemiyoruz. İkinci filmse Tosun Firarda Çiftlik Bank. Bu filmi yönetecek isim İsmail Hakkı Koç. Kendisinin kim olduğunu bilmediğimiz için açıkçası pek üzerinde durmadık ama Google’da arama yaptığımızda bir organizasyon şirketinin sahibi olduğunu görmekteyiz. Unutmadan filmin posteri şimdiden yayılmaya başladı. Son zamanlarda, sadece yapılmak için yapılan bir çok film var ve biz bunlara asla karşı değiliz. Ama bu kadar korkunç filmler yapmak yerine daha kaliteli işler çıkartmaya çalışmak daha akıllıca olacaktır diye düşünmeden de edemiyoruz.

 

Türkiye’de bu kadar mağdur varken, bu olayın vizyona film olarak taşınıyor olması gerçekten çok üzücü bir durum. Ama şunu unutmamak gerek ülkemizde popüler olmuş videolardan film üreten bir sinema sektörüne ve bunları merak edip izleyen bir sinema seyircisine sahibiz. Ne kadar doğru bilemiyorum ama bahsettiğimiz 2. Çiftlik Bank filmiyle ilgili internet de ”Filmimiz 90 dakika, yaklaşık 75 dakikası bitti, son 15 dakika gelişecek güncel olaylara bağlı olarak farklılaşabilir. Çünkü biz gerçek tosunla aynı şeyi yapmak istemiyoruz.” Şeklinde bir yazı bulunmaktadır. Anladığımız kadarıyla tosundan birkaç film çıkarmak istiyorlar. Birde şu eklemeyi yapmışlar “Bu film sayesinde seyirciler bilinçlenecek.” Ne kadar mantıklı bilmiyorum ama düşünce güzel olsa da sonuca bakmak gerekiyor. Rezil komedilerden, topluma bilgi aşılamaya çalışan komedilere geçmek bizi biraz daha mantıklı aslında. Ancak filmin posteri ve yapılan açıklamalar bize şu ana kadar sinema adına pek bir şey taşımayan bir film göreceğimizi gösteriyor. Yanlış anlamayın, ama her filmin sanatsal veya çok iyi olmasını istemiyoruz. Ülkemizde birçok film sırf konuların popülerliğinden veya oyuncularından yararlanarak ışığa, açılara ve kamera arkasına hiç emek harcanmadan yapılıyor. Yurt dışında çok kötü bir film izleseniz bile kamera arkasında bir emek oluyor. Zaten kötü gözüken bir fim çekilirse kimse izlemiyor. Bu seyircinin yapımcılara bir mesajı gibi. Türkiye’de henüz seyirciler bu mesajı veremiyor. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir