Sitrin (Citrine) Taşı ve Faydaları

Sitrin diğer adı ile Citrine günümüzde çok fazla kişi tarafından bilinmeyen, fakat özellikleri bakımından değerli taşlar arasına adını yazdıran ender taşlardan biridir. Rengi genellikle sarı olsada açık kahveye doğru giden bir renk ıskalasına sahiptir. Sitrin, birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılan bir taştır. Taşın tedavi edici enerjisi vardır ve tedavi sürecinde hastaya yardım eder. Kendine güveni güçlendirir ve doğru kararlar almayı kolaylaştırır. İnsanın kendine zarar verici eğilimlerini ortadan kaldırır ve huzur verir. Sitrin masaj yağlarını etkinleştirmek için de kullanılan bir taştır. Bu taş yağa enerji vererek, kan dolaşımı hızlandırır ve deriye daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Kuvars taşının sarı tonlardaki alt türü olan Sitrin taşı rengini içeriğinde bulunan az miktarda demirden alır. Sitrini boynunuzda taşımanız halinde bu size güven ve evrensel bir güç verir. Bir diğer adı da halk arasında Tüccar Taşı olarak da bilinir. Sitrin taşını, bazı inanan kişiler kasalarına koyarlar ve bereket getireceğine inanırlar. Sitrin taşı eğer takı olarak kullanılacaksa mutlaka tene değerek kullanılmasında fayda var.

Sitrin temizlenmeye ihtiyacı olmayan bir değerli taştır, fakat her taş gibi Sitrini de ayda 1 defa akan suyun altında 5 dakika bekletmekte fayda vardır. Negatif enerjiyi pozitife çevirme özelliği sayesinde zaten negatif enerjiyi bünyesinde barındırmaz. Kendi kendini temizler. Kristal kuvars başta olmak üzere diğer kuvars türleri ile kullanılması etkisini arttıracaktır.

Sitrin taşını taşıyanların parasal güçlerinin arttığına inanılır. Bazı kişilerde onun talihsiz bir taş olduğu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye çalışırlar.

Sitrin genelde kendisinden çok daha değerli bir taş olan topaz ile karıştırılır. Hatta bazen sitrin ismi topazın bir başka ismi olarak hatalı bir şekilde kullanılır. Bunun nedeni topazın turuncu veya sarımsı türlerinin renk olarak sitrine benzemesidir. Sitrin ve Topaz farklı taşlardır!

Sitrin Taşının Faydaları

  • Sitrin de Ametist gibi, bir ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesi için kullanılabilir.
  • Sitrin başarı getirici olduğuna inanılan bir taştır.
  • Kendisini taşıyan kişiye neşe ve mutluluk duyguları verir.
  • Kişinin depresyona neden olan duygularından kurtulmasına yardım eder. Kendine güvenme duygusunu güçlendirir ve sinirlilik durumlarında rahatlatıcı ve güven vericidir.
  • Negatif enerjiyi yok eder. Ancak kuvars kristali gibi negatif enerjiyi bünyesinde toplamaz. Bu nedenle negatif enerjilerden arındırma işlemine de çok fazla ihtiyaç duymaz.
  • Zihinsel berraklığı artırır.
  • Böbrek, kolon, ciğerler, hazım organları ve kalp için yararlı olduğuna inanılmaktadır.

Sertlik Derecesi : 7

Çakralar : Alt karın, Güneş sinirağı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir