Oniks (Onyx) Taşı ve Faydaları

Yararlı bir taş türü olan Oniks, insanlar arasında damarlı “Akik” olarak da bilinir. Oniks, farklı renklerde birçok katmana sahip olan bir taştır ve yer yüzünden derine indikçe farklı renkler ile karşılaşmak mümkündür. Genellikle siyah renkte olan Oniks, beyazdan siyaha kadar birçok farklı renge sahiptir. Oniks’in başka bir türü olan Sardoniks (Sardonyx) ise renkli şeritler kırmızının tonlarını taşımaktadır. Saf siyah oniks her ne kadar yaygın olsa da renkli oniksler kadar yaygın bulunmaz. Kimyasal formülü SiO2, silikon dioksit, olan oniksin Mohs skalasına göre sertliği 7’dir.

Oniks fiziksel anlamda duymayı güçlendirir, iç kulak hastalıklarında tene temas etmek koşuluyla, verimli bir şekilde kullanılır. Bu sebeple insanların kolye, küpe ve bileklik olarak kullanması gayet sağlıklı olacaktır. Rahatsız olan bölgelere günde bir kaç kere teması halinde bu gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kontrol ve denge unsuru olan oniks, bilinci artırarak daha fazla sorumluluk sahibi olunmasını sağlayan bir taştır. Siyah renge sahip olan bu taş, korku ve kaygı duygularını da dengelediği bilinir. Piyasa da en çok sahtesi bulunan taştır. Siyah rengi sayesinde camdan üretilip boyanan ve piyasa da Oniks adı altında satılan bileklik, kolye, tespih ve küpe maalesef yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak için markası tescillenmiş firmaları seçmeniz önemlidir.

Pozitif düşünce, depresyon azaltıcı ve kendine güven duymanın taşıdır.  Oniks taşı takılarda,süs eşyalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kişilerin hangi konuda enerjiye ihtiyaçları varsa, bu konuda onlara yardımcı enerjisini verdiği bilinir. Aynı zamanda halk arasında nazar taşı olarak da bilinmektedir, kişinin üzerinde ki nazarı aldığına inanılır.

 Oniks taşının bilinen faydaları;

 • Mutluluk, kendine güven, stres azaltıcı, depresyon üzerinde etkili bir taştır.
 • Nazar konusunda en etkili taşlardan biridir, olumsuz enerjiye karşı kişiyi korur.
 • Sakinleştirme özelliği vardır. Cesaret ve şans getirdiğine inanılır.
 • Odaklanma güçlüğü çeken kişilerin konsantrasyonuna olumlu etki sağladığı bilinmektedir.
 • Kadın erkek ilişkisinde dengeleyici etki gösterir.
 • Kaygıyı azaltır ve gelecek konusunda rahatlama sağlar.
 • Sinirleri ve heyecan merkezini yatıştırır, dinlendiricidir.
 • İşitme güçlüklerinde etkili bir taştır, duymayı artırıcı etkisi vardır.
 • İç kulak hastalıklarında, tene temas etmesi koşuluyla iyileştirici etki gösterir.
 • Bedenin rahatsızlık hissedilen bölgesine günde bir kaç kez kuru temas etmesi halinde, ağrıyı hafifletici etki gösterir,
 • Rahim hastalıklarında olumlu etkisi vardır.

 

Sertlik Derecesi : 6,5 – 7,0

Çakralar : Kök

Temizleme : Akan su / Güneş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir